Pavilions - preliminary list

The already announced national and collateral pavilions at the Venice Biennale 2019. This list is continuously updated.


Argentina
Artist: Mariana Telleria
Curator: Florencia Battiti
Venue: Arsenale, Sale d'Armi


Australia
Artist: Angelica Mesiti
Curator: Juliana Engberg
Commissioner: Australia Council for the Arts
Venue: Giardini


Austria
Artist: Renate Bertlmann
Curator: Felicitas Thun-Hohenstein
Commissioner: Federal Chancellery of Austria
Venue: Giardini


Belgium
Artists: Jos De Gruyter and Harald Thys
Curator: Anne-Claire Schmitz
Venue: Giardini


Brazil
Artists: Bárbara Wagner & Benjamin de Burca
Curator: Gabriel Pérez-Barreiro
Commissioner: Fundação Bienal de São Paulo
Venue: Giardini


Canada
Exhibitors: Inuit artist collective Isuma, led by Zacharias Kunuk and Norman Cohn.
Curators: Asinnajaq, Catherine Crowston, Barbara Fischer, Candice Hopkins, Josée Drouin-Brisebois
Commissioner: National Gallery of Canada
Venue: Giardini


Catalonia
Participants: David Bestué, Marcel Borràs, Albert Garcia-Alzórriz, Tiziano Schürch, Dolors Magallón
Curator: Pedro Azara
Organizer: Institut Ramon Llull
Venue: Cantieri Navali, Castello, 40 (Calle Quintavalle)


Chile
Artist: Voluspa Jarpa
Curator: Agustín Pérez Rubio
Commissioner: Consejo Nacional de la Cultura y las Artes, Chile
Venue: Arsenale, Artiglierie


Cyprus
Artist: Christoforos Savva (1924 – 1968)
Curator: Jacopo Crivelli Visconti
Commissioner: Culture Department of the Ministry of Education and Culture
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865


Czech Republic
Artist: Stanislav Kolíbal
Curator: Dieter Bogner
Commissioner: Adam Budak, National Gallery Prague
Venue: Czech and Slovak Republic Pavilion, Giardini


Denmark
Artist: Larissa Sansour
Curator: Nat Muller
Commissioner: Danish Arts Foundation
Venue: Giardini


Estonia
Artist: Kris Lemsalu
Commissioner: Center for Contemporary Arts
Venue: Spazio Punch, Giudecca island


Finland
Exhibitors: Miracle Workers Collective (MWC)
Commissioner: Frame Contemporary Art Finland
Venue: Giardini


France
Artist: Laure Prouvost
Curator: Martha Kirszenbaum
Commissioner: Ministère de la Culture et de la Communication
Venue: Giardini


Georgia
Artist: Anna K.E.
Curator: Margot Norton
Commissioner: Project ArtBeat


Germany
Artist: Natascha Süder Happelmann (Natascha Sadr Haghighian)
Curator: Franciska Zólyom
Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office.
Venue: Giardini


Great Britain
Artist: Cathy Wilkes
Curator: Zoe Whitley
Venue: Giardini


Greece
Artists: Panos Charalambous, Eva Stefani, Zafos Xagoraris
Curator: Katerina Tselou
Venue: Giardini


Grenada
Artists: Billy Gerard Frank, Dave Lewis, Shevone Neckles, Amy Cannestra
Curator: Daniele Radini Tedeschi
Commissioner: Susan Mains
Venue: Palazzo Albrizzi, Cannaregio


Hong Kong
Artist: Shirley Tse
Curator: Christina Li
Organizers: M+, West Kowloon Cultural District; Hong Kong Arts Development Council
Venue: Campo della Tana, Castello 2126-30122


Hungary
Artist: Tamás Waliczky
Curator: Zsuzsanna Szegedy-Maszák
Commissioner: Julia Fabényi
Venue: Giardini


Iceland
Artist: Shoplifter (Hrafnhildur Arnardóttir)
Curator: Birta Guðjónsdóttir


Indonesia
Artists: Handiwirman Saputra, Syagini Ratna Wulan
Curator: Asmudjo Jono Irianto. Co-curator: Yacobus Ari Respati
Venue: Arsenale


Ireland
Artist: Eva Rothschild
Curator: Mary Cremin
Venue: Arsenale, Artiglierie


Italy
Artists: Enrico David, Chiara Fumai, Liliana Moro
Curator: Milovan Farronato
Commissioner: Direzione Generale Arte e Architettura Contemporanea e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo
Venue: Arsenale, Tese delle Vergini


Japan
Artists: Motoyuki Shitamichi, Taro Yasuno, Toshiaki Ishikura, Fuminori Nousaku
Curator: Hiroyuki Hattori
Commissioner: Japan Foundation
Venue: Giardini


Korea
Artists: Hwayeon Nam, Siren Eun Young Jung, Jane Jin Kaisen
Curator: Hyunjin Kim
Commissioner: Arts Council Korea (ARKO)
Venue: Giardini


Lithuania
Artists: Rugile Barzdžiukaite, Vaiva Grainyte, Lina Lapelyte
Curator: Lucia Pietroiusti
Commissioners: Jean Baptiste Joly, Rasa Antanavičiūtė
Producer: Nida Art Colony of Vilnius Academy of Arts


Luxembourg
Artist: Marco Godinho
Venue: Arsenale


Madagaskar
Artist: Joël Andrianomearisoa
Curators: Emmanuel Daydé, Rina Ralay-Ranaivo
Producers: Ministry of Culture of Madagascar, Kantoko Association, Revue Noire Association
Venue: Arsenale, Artiglierie


Malta
Artists: Vince Briffa, Klitsa Antoniou, Trevor Borg
Curator: Hesperia Iliadou
Commissioner: Arts Council Malta
Venue: Arsenale, Artiglierie


Mexico
Artist: Pablo Vargas Lugo
Curator: Magalí Arriola
Commissioner: Instituto Nacional de Bellas Artes
Venue: Arsenale, Sale d'Armi


Mongolia
Artists: Erdenebayar Jantsankhorol; interdisciplinary group project
Throat singing and electronic sound by Carsten Nicolai
Curator: Gantuya Badamgarav


The Netherlands
Artists: Remy Jungerman and Iris Kensmil
Curator: Benno Tempel
Commissioner: Mondriaan Fund
Venue: Giardini


New Zealand
Artist: Dane Mitchell
Curators: Zara Stanhope, Chris Sharp
Commissioner: Dame Jenny Gibbs
Venue: Palazzina Canonica, Riva Sette Martiri, Castello 1364/A


Nordic Pavilion (Finland - Norway - Sweden)
Artists: Duo Nabbteeri (Janne Nabb & Maria Teeri), Ane Graff, Ingela Ihrmann
Curators: Piia Oksanen, Leevi Haapala
Commissioners: Katya García-Antón, Ann-Sofi Noring
Venue: Giardini


Peru
Artist: Cristhian Bendayán
Curator: Gustavo Buntinx
Commissioner: Patronato Cultural del Perú
Venue: Arsenale, Sale d'Armi


Philippines
Artist: Mark Justiniani
Curator: Tessa Maria Guazon
Venue: Arsenale


Scotland
Artist: Charlotte Prodger
Curator, Commissioner: Linsey Young with Cove Park


Singapore
Artist: Song-Ming Ang
Curator: Michelle Ho
Commissioner: National Arts Council Singapore
Venue: Arsenale, Sale d'Armi


Slovenia
Artist: Marko Peljhan
Curator: Igor Španjol
Commissioner: Zdenka Badovinac
Venue: Arsenale


Spain
Artists: Itziar Okariz and Sergio Prego
Curator: Peio Aguirre
Commissioner: Ministry of Foreign Affairs and Cooperation
Venue: Giardini


Switzerland
Artists: Pauline Boudry and Renate Lorenz
Curator: Charlotte Laubar
Commissioner: Swiss Arts Council Pro Helvetia
Venue: Giardini


Taiwan
Artist: Shu Lea Cheang
Curator: Paul B. Preciado
Commissioner: Taipei Fine Arts Museum
Venue: Palazzo delle Prigioni, San Marco
Special Feature by UiU


Turkey
Artist: İnci Eviner
Curator: Zeynep Öz
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV)
Venue: Arsenale, Sale d'Armi


United Arab Emirates
Curators: Sam Bardaouil & Till Fellrath
Commissioner: The Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Special Feature by UiU


Uruguay
Artist: Yamandú Canosa
Curators: David Armengol, Patricia Bentancur
Commissioner: Alejandro Denes
Venue: Giardini


USA
Artist: Martin Puryear
Curator: Brooke Kamin Rapaport
Commissioner: Madison Square Park Conservancy, New York City
Venue: Giardini


Wales
Artist: Sean Edwards
Curator: Marie-Anne McQuay Commissioner: Tŷ Pawb, Wrexham


This list has been compiled from various sources. We do not guarantee the correctness.

58th International Art Exhibition
La Biennale di Venezia

11 May - 24 November 2019

Curator: Ralph Rugoff

 


Do you wish to be informed?
About news in our Special about the 58th Venice Biennale 2019 and other areas of Universes in Universe informs our free Newsletter
You can also follow UiU on Facebook


Also interesting in UiU:

Back to Top