Pavilions - preliminary list

The already announced pavilions. This list is continuously updated.


Australia
Artist: Angelica Mesiti
Curator: Juliana Engberg
Commissioner: Australia Council for the Arts
Venue: Giardini


Austria
Artist: Renate Bertlmann
Curator: Felicitas Thun-Hohenstein
Commissioner: Federal Chancellery of Austria
Venue: Giardini


Belgium
Artists: Jos De Gruyter and Harald Thys
Curator: Anne-Claire Schmitz
Venue: Giardini


Canada
Exhibitors: Inuit artist collective Isuma, led by Zacharias Kunuk and Norman Cohn.
Curators: Asinnajaq, Catherine Crowston, Barbara Fischer, Candice Hopkins, Josée Drouin-Brisebois
Commissioner: National Gallery of Canada
Venue: Giardini


Estonia
Artist: Kris Lemsalu
Commissioner: Center for Contemporary Arts
Venue: Spazio Punch, Giudecca island


Finland
Exhibitors: Miracle Workers Collective (MWC).
Commissioner: Frame Contemporary Art Finland
Venue: Giardini


France
Artist: Laure Prouvost
Commissioner: Ministère de la Culture et de la Communication
Venue: Giardini


Germany
Curator: Franciska Zólyom
Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office.
Venue: Giardini


Great Britain
Artist: Cathy Wilkes
Curator: Zoe Whitley
Venue: Giardini


Hong Kong
Artist: Shirley Tse
Curator: Christina Li
Organizers: M+, West Kowloon Cultural District; Hong Kong Arts Development Council
Venue: Campo della Tana, Castello 2126-30122


Iceland
Artist: Shoplifter (Hrafnhildur Arnardóttir)
Curator: Birta Guðjónsdóttir


Ireland
Artist: Eva Rothschild
Curator: Mary Cremin
Venue: Arsenale, Artiglierie


Italy
Commissioner: Direzione Generale Arte e Architettura Contemporanea e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo
Curator: Milovan Farronato
Venue: Arsenale, Tese delle Vergini


Lithuania
Exhibitors: Nida Art Colony
Curator: Lucia Pietroiusti
Producer: Rasa Antanavičiūtė
Venue: Arsenale


Luxembourg
Artist: Marco Godinho
Venue: Arsenale


The Netherlands
Artists: Remy Jungerman and Iris Kensmil
Curator: Benno Tempel
Commissioner: Mondriaan Fund
Venue: Giardini


New Zealand
Artist: Dane Mitchell
Curators: Zara Stanhope, Chris Sharp
Commissioner: Dame Jenny Gibbs
Venue: Arsenale


Scotland
Artist: Charlotte Prodger
Curator, Commissioner: Linsey Young with Cove Park


Singapore
Artist: Song-Ming Ang
Curator: Michelle Ho
Commissioner: National Arts Council Singapore
Venue: Arsenale, Sale d'Armi


Slovenia
Artist: Marko Peljhan
Curator: Linsey Young with Cove Park Venue: Arsenale


Spain
Artists: Itziar Okariz and Sergio Prego
Curator: Peio Aguirre
Commissioner: Ministry of Foreign Affairs and Cooperation
Venue: Giardini


Switzerland
Artists: Pauline Boudry and Renate Lorenz
Curator: Charlotte Laubar
Commissioner: Swiss Arts Council Pro Helvetia
Venue: Giardini


Taiwan
Artist: Shu Lea Cheang
Curator: Paul B. Preciado
Commissioner: Taipei Fine Arts Museum
Venue: Palazzo delle Prigioni, San Marco
Special Feature by UiU


Turkey
Artist: İnci Eviner
Curator: Zeynep Öz
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV)
Venue: Arsenale, Sale d'Armi


Wales
Artist: Sean Edwards
Curator: Marie-Anne McQuay Commissioner: Tŷ Pawb, Wrexham

58th International Art Exhibition
La Biennale di Venezia

11 May - 24 November 2019

Curator: Ralph Rugoff

 


Do you wish to be informed?
About news in our Special about the 58th Venice Biennale 2019 and other areas of Universes in Universe informs our free Newsletter
You can also follow UiU on Facebook


Also interesting in UiU:

Back to Top