For an optimal view of our website, please rotate your tablet horizontally.
*** New participations: Benin, Ethiopia, Tanzania, Timor-Leste
* For the first time with their own pavilion: Panama, Senegal
Links from names lead to photos and info related to the person in all the areas of Universes in Universe.
United Arab Emirates
Sites of Memory, Sites of Amnesia
Commissioner: Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation
Curator: Tarek Abou El Fetouh
Exhibitor: Abdullah Al Saadi
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
information & photos
Ukraine
Net Making
Commissioner: Taras Shevchenko, Deputy Minister for European Integration
Curators: Viktoria Bavykina and Max Gorbatskyi
Projects by Katya Buchatska, Andrii Dostliev and Lia Dostlieva, Daniil Revkovskyi and Andrii Rachynskyi, Oleksandr Burlaka, and the communities with whom the artists have worked together.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi, building A, 1st floor
information & photos
Albania
Love as a glass of water
Commissioner: Blendi Gonxhja, Minister of Economy, Culture and Innovation
Curator: Antonio Grulli
Exhibitor: Iva Lulashi
Venue: Arsenale
Argentina
Ojala se derrumben las puertas
[Hopefully the doors will collapse]
Commissioner: Mtro. Alejandra Pecoraro
Curator: Sofia Dourron
Exhibitor: Luciana Lamothe
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Armenia
Echo
Commissioner: Svetlana Sahakyan, Head of Modern Art Department, Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia
Curator: Armen Yesayants
Exhibitor: Nina Khemchyan
Venue: Magazzino del Sale N°3, Dorsoduro 264
Australia
Commissioner: Creative Australia
Curator: Ellie Buttrose
Exhibitor: Archie Moore
Venue: Giardini
Austria
SWAN LAKE
Commissioner: The Arts and Culture Division of the Federal Ministry for Art, Culture, the Civil Service and Sport of Austria
Curator: Gabriele Spindler
Exhibitor: Anna Jermolaewa
Venue: Giardini
Azerbaijan
From Caspian to Pink Planet: I Am Here
Commissioner: Ambassador Rashad Aslanov
Curators: Luca Beatrice, Amina Melikova
Exhibitors: Vusala Agharaziyeva, Rashad Alakbarov, Irina Eldarova
Venue: Campo della Tana, Castello 2126/A
Bangladesh
The Contact
Commissioner: Liaquat Ali Lucky
Curator: Viviana Vannucci
Exhibitors: Abdur Rab, Syeda Mahbuba Karim, Shahjahan Ahmed Bikash, Shahid Kbir, Claudia De Leonardis, Anna Carla De Leonardis, Roberto Saglietto, Natalia Revoniuk, Patrizia Casagranda, DoJoong Jo, Jiyoon Oh, Franco Marrocco
Venue: Spazio STAERT, San Stae, Santa Croce 1979/A
Belgium
Petticoat Government
Commissioner: Wallonia-Brussels Federation
Exhibitors: Denicolai & Provoost, Antoinette Jattiot, Nord and Speculoos
Venue: Giardini
Benin ***
Everything Precious Is Fragile
Commissioner: José Pliya
Curator: Azu Henry Nwagbogu
Exhibitors: Chloé Quenum, Moufouli Bello, Ishola Akpo, Romuald Hazoumè
Venue: Arsenale
Bolivia
ABYA YALA Desde la Patria Grande
Commissioner: Juan Carlos Cordero Nina
Curator: Paola Pisanelli Nero
Exhibitors: Alexandra Bravo, Inés Fontenla, Ronald Moran, Lorgio Vaca, Humberto Vélez and many others Latin American artists
Venue: Giardini
Bosnia-Herzegovina
The Measure of the Sea
Commissioner/Curator: Marin Ivanović
Exhibitor: Stjepan Skoko
Venue: Palazzo Zorzi, UNESCO Regional Bureau for Science and Culture in Europe (UNESCO Venice Office), Castello 4930
Brazil
Ka’a Pûera: we are walking birds
Commissioner: Andrea Pinheiro, Fundação Bienal de São Paulo
Curators: Arissana Pataxó, Denilson Baniwa, Gustavo Caboco Wapichana
Exhibitors: Glicéria Tupinambá with the Tupinambá Community of Serra do Padeiro and Olivença, in Bahia, Olinda Tupinambá and Ziel Karapotó
Venue: Giardini
Bulgaria
The Neighbours
Commissioner: Nadezhda Dzhakova
Curator: Vasil Vladimirov
Exhibitors: Krasimira Butseva, Julian Chehirian, Lilia Topouzova
Venue: Sala Tiziano, Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Fondamenta Delle Zattere Ai Gesuati 919
Cameroon
Nemo propheta in patria
Commissioner: Serge Achille Ndouma
Curators: Paul Emmanuel Loga Mahop, Sandro Orlandi Stagl
Exhibitors: Jean Michel Dissake, Hako Hankson, Kendji & Ollo Arts, Patrick-Joël Tatcheda Yonkeu, Guy Wouete, Angelo Accardi, Julia Bornefeld, Cesare Catania, Adélaïde Laurent-Bellue, Franco Mazzucchelli, Rex and Edna Volcan, Giorgio Tentolini, Liu Youju
Venue: Palazzo Donà delle Rose, Fondamente Nove, 5038
Canada
Trinket
Commissioner: National Gallery of Canada
Curator: Gaëtane Verna
Exhibitor: Kapwani Kiwanga
Venue: Giardini
Chile
Cosmonación
Commissioner: Florencia Loewenthal
Curator: Andrea Pacheco González
Exhibitor: Valeria Montti Colque
Venue: Magazzino n. 42, Marina Militare, Arsenale di Venezia, Fondamenta Case Nuove 2738/C
China
Atlas: Harmony in Diversity
Commissioner: China Arts and Entertainment Group Ltd.(CAEG)
Curators: Wang Xiaosong, Jiang Jun
Exhibitors: Che Jianquan, Jiao Xingtao, Shi Hui, Qiu Zhenzhong, Wang Shaoqiang, Wang Zhenghong, Zhu Jinshi, project team of A Comprehensive Collection of Ancient Chinese Paintings
Venue: Arsenale
Congo (Democratic Republic of the)
RUMB’ART
Commissioner: Joseph Ibongo Gilungula
Curators: Michele Gervasuti, James Putnam
Exhibitors: André lufwa Mauridi, Wuma Mbambila Ndombasi, Alfred Liyolo, Freddy Tsimba, Franck Dikisongele, Freddy Lokole, Cedric Sungo, Steve Bondoma
Venue: Gervasuti Foundation - Palazzo Canova, Calle longa Santa Caterina, Cannaregio
4998 - 5001/a
Croatia
By the Means at Hand
Commissioner: Ministry of Culture and Media of the Republic of Croatia
Curator: Antonia Majača
Exhibitor: Vlatka Horvat
Venue: Fàbrica 33 (Calle Larga dei Boteri, Cannaregio 5063)
Cuba
Curtain
Commissioner: Daneisy García Roque
Curator: Nelson Ramírez de Arellano
Exhibitor: Wilfredo Prieto García
Venue: Teatro Fondamenta Nuove, Cannaregio 5013
Cyprus
On a wildflower-lined gravel track off a quiet thoroughfare…
Commissioner: Louli Michaelidou
Curators/Exhibitors: FOREVER INFORMED: Peter Eramian (LLC - Lower Levant Company), Emiddio Vasquez (LLC - Lower Levant Company), Andreas Andronikou (Endrosia), Marina Ashioti (Endrosia), Niki Charalambous (Endrosia), Doris Mari Demetriadou (Endrosia), Irini Khenkin (Endrosia), Rafailia Tsiridou (Endrosia), Alexandros Xenophontos (Endrosia), Haig Aivazian
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865
Czech Republic
The heart of a giraffe in captivity is twelve kilos lighter
Commissioner: Michal Novotný, National Gallery of Prague
Curator: Hana Janečková
Exhibitor: Eva Kotátková (in collaboration with Himali Singh Soin, David Tappeser, Gesturing Towards Decolonial Futures and children's and older people's collectives)
Venue: Giardini
Denmark
Rise of the Sunken Sun
Commissioner: Danish Arts Foundation
Curator: Louise Wolthers
Exhibitor: Inuuteq Storch
Venue: Giardini
Egypt
Dramma
Commissioner: Egyptian Ministry of Culture - Academy of Egypt
Curator/Exhibitor: Wael Shawky
Venue: Giardini
Estonia
Commissioner: Maria Arusoo
Exhibitor: Edith Karlson
Venue: Chiesa delle Penitenti, Fondamenta Cannaregio 890
Ethiopia ***
Prejudice and belonging
Commissioner: Amb. Demitu Hambisa Bonsa
Curator: Lemn Sissay OBE FRSL
Exhibitor: Tesfaye Urgessa
Venue: Palazzo Bollani, Castello 3647
Finland
The pleasures we choose
Commissioner: Raija Koli, Frame Contemporary Art Finland
Curators: Yvonne Billimore & Jussi Koitela
Exhibitors: Pia Lindman, Vidha Saumya, Jenni-Juulia Wallinheimo-Heimonen
Venue: Giardini
France
Julien Creuzet
Commissioner: Institut français
Curators: Céline Kopp, Cindy Sissokho
Exhibitor: Julien Creuzet
Venue: Giardini
Georgia
The Art of Seeing - States of Astronomy
Commissioner: Magda Guruli
Curators: Julia Marchand, David Koroshinadze
Exhibitors: Nikoloz Koplatadze, Grigol Nodia, Juliette George, Rodrigue de Ferluc; Iliazd, Max Ernst, Ernst Wilhelm Tempel
Venue: Palazzo Palumbo Fossati, San Marco 2597
Germany
Thresholds
Commissioner: Ellen Strittmatter, Head of Art Department, ifa
Curator: Çağla Ilk
Exhibitors: Yael Bartana, Ersan Mondtag
Venue: Giardini
Second venue:
At La Certosa island, Michael Akstaller, Nicole L'Huillier, Robert Lippok and Jan St. Werner will create "a resonance chamber in nature".
Great Britain
Listening all Night to the Rain
Commissioner: Skinder Hundal MBE Global Director of Arts at the British Council
Curator: Tarini Malik
Exhibitor: John Akomfrah
Venue: Giardini
Greece
Dryland
Commissioner: EΜΣΤ | Νational Museum of Contemporary Art, Athens
Artistic director: Katerina Gregos
Curator: Panos Giannikopoulos
Exhibitors: Thanassis Deligiannis, Elia Kalogianni, Giorgos Kyvernitis, Giannis Michalopoulos, Fotis Sagonas
Venue: Giardini
Grenada
No Man is an Island
Commissioner: Susan Mains
Curator: Daniele Radini Tedeschi
Exhibitors: Frederika Adam, Breakfast, Jason deCaires Taylor, Antonello Diodato Guardigli, Alma Fakhre, Suelin Low Chew Tung, Gabriele Maquignaz, Lorenzo Marini, Benaiah Matheson, The Perceptive Group, Nello Petrucci
Venue: Palazzo Albrizzi-Capello, Cannaregio 4118
Holy See
With my eyes
Commissioner: Cardinale José Tolentino de Mendonça, Prefetto del Dicastero per la Cultura e l'Educazion della Santa Sede
Curators: Chiara Parisi and Bruno Racine
Participants: Maurizio Cattelan, Bintou Dembélé, Simone Fattal, Claire Fontaine, Sônia Gomes, Corita Kent, Marco Perego & Zoe Saldana, Claire Tabouret
Venue: Casa di reclusione femminile Venezia, Giudecca - S. Eufemia, 712
Hungary
Techno Zen
Commissioner: Julia Fabényi, Director Ludwig Museum – Museum of Contemporary Art, Budapest
Curator: Róna Kopeczky
Exhibitor: Márton Nemes
Venue: Giardini
Iceland
That’s a Very Large Number — A Com-Merz-Bau
Commissioner: Auður Jörundsdóttir
Curator: Dan Byers
Exhibitor: Hildigunnur Birgisdóttir
Venue: Arsenale
Iran
Of One Essence is the Human Race
Commissioner: Mohammad Khorasanizadeh, Director General of Visual Art Office Ministry of Culture
Curator: Shoaib Hosseini Moghaddam
Exhibitor: Jafar Vahedi
Venue: Palazzo Malipiero, San Marco, 3198
Ireland
Romantic Ireland
Commissioner: Culture Ireland
Curators: Sara Greavu with Project Arts Centre
Exhibitor: Eimear Walshe
Venue: Arsenale
Israel
Motherland
Commissioners: Michael Gov and Arad Turgeman
Curators: Mira Lapidot and Tamar Margalit
Exhibitor: Ruth Patir
Venue: Giardini
Italy
Due Qui / To Hear
Commissioner: Angelo Piero Cappello, Direttore Generale Creatività Contemporanea, Ministero della Cultura
Curator: Luca Cerizza
Exhibitor: Massimo Bartolini
Venue: Arsenale
Ivory Coast
The Blue Note
Commissioner: Illa Ginette Donwahi
Curator: Simon Njami
Exhibitors: Jems Koko Bi, François Xavier Gbré, Sadikou Oukpedjo, Franck Abd-Bakar Fanny, Marie Claire Messouma
Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli - Dorsoduro 947
Japan
Compose
Commissioner: The Japan Foundation
Curator: Sook-Kyung Lee
Exhibitor: Yuko Mohri
Venue: Giardini
Kazakhstan
Jeruiyq
Commissioner: Aida Balayeva, Minister of Culture and Information
Curators: Danagul Tolepbay, Anvar Musrepov
Exhibitors: Kamil Mulashev, Saken Narynov, Yerbolat Tolepbay, Sergey Maslov, Anvar Musrepov, The2vvo
Venue: Museo Storico Navale di Venezia, Riva S. Biasio, Castello 2148
Kenya
Roots of Return
Commissioner: Milka Mugo
Curator: Edward Mwaura Ndekere
Exhibitors: (TMMSAC) Elkana Ong'esa, Gerald Oroo Motondi, Robin Okeyo Mbera, John Tabule Abuya Ogao, Peter Kenyanya Oendo, Charles Duke Kombo
Korea (Republic of)
Koo Jeong A - Odorama Cities
Commissioner: Arts Council Korea
Curators: Jacob Fabricius, Seolhui Lee
Exhibitor: Koo Jeong A
Venue: Giardini
Kosovo
The Echoing Silences of Metal and Skin
Commissioner: Hana Halilaj, National Gallery of Kosovo
Curator: Erëmirë Krasniqi
Exhibitor: Doruntina Kastrati
Venue: Museo Storico Navale della Marina Militare, Riva S. Biasio 2148
Latvia
o day and night, but this is wondrous strange… and therefore as a stranger give it welcome
Commissioner: Daiga Ruzāte
Curator: Adam Budak
Exhibitor: Amanda Ziemele
Venue: Arsenale
Lebanon
A Dance with her Myth
Commissioner/Curator: Nada Ghandour
Exhibitor: Mounira Al Solh
Venue: Arsenale
Lithuania
Inflammation
Commissioner: Arūnas Gelūnas
Curator: Valentinas Klimašauskas, João Laia
Exhibitors: Pakui Hardwar (Neringa Černiauskaitė and Ugnius Gelgua) and Marija Teresė Rožanskaitė
Venue: Chiesa di Sant'Antonin, Salizada S. Antonin, 3477
Luxembourg
A Comparative Dialogue Act
Commissioner: Kultur | lx - Arts Council Luxembourg on behalf of the Ministry of Culture
Curator: Joel Valabrega, Mudam Luxembourg – Musée d'Art Moderne Grand-Duc Jean
Exhibitors: Andrea Mancini and Every Island
Venue: Arsenale
Malta
I Will Follow the Ship
Commissioner: Arts Council Malta
Curators: Sara Dolfi Agostini and Elyse Tonna
Exhibitor: Matthew Attard
Venue: Arsenale
Mexico
Nos marchábamos, regresábamos siempre
[As we marched away, we were always coming back]
Commissioner: Ana Catalina Valenzuela González
Curator: Tania Ragasol
Exhibitor: Erick Meyenberg
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Mongolia
Discovering the Present from the Future
Commissioner: Nomin Chinbat, Minister of Culture of Mongolia
Curator: Oyuntuya Oyunjargal
Exhibitor: Ochirbold Ayurzana
Venue: Arsenale Castello 2127A, Campo della Tana
Montenegro
It Takes an Island to Feel This Good
Commissioner: Vladislav Šćepanović
Curator: Ana Simona Zelenović
Exhibitor: Darja Bajagić
Venue: Ospedaletto Complex, Castello, 6691, Barbaria delle Tole
The Netherlands
The International Celebration of Blasphemy and The Sacred
Commissioner: Mondriaan Fund
Curator: Hicham Khalidi in collaboration with Renzo Martens
Exhibitors: Collective Cercle d'Art des Travailleurs de Plantation Congolaise (CATPC): Djonga Bismar, Alphonse Bukumba, Irène Kanga, Muyaka Kapasa, Matthieu Kasiama, Jean Kawata, Huguette Kilembi, Mbuku Kimpala, Athanas Kindendi, Felicien Kisiata, Charles Leba, Philomène Lembusa, Richard Leta, Jérémie Mabiala, Plamedi Makongote, Blaise Mandefu, Daniel Manenga, Mira Meya, Emery Muhamba, Tantine Mukundu, Olele Mulela, Daniel Muvunzi, René Ngongo, Alvers Tamasala, Ced’art Tamasala
Venue: Giardini
Nigeria
Nigeria Imaginary
Commissioner: Godwin Obaseki, Governor Edo State Government
Curator: Aindrea Emelife
Exhibitors: Tunji Adeniyi-Jones, Ndidi Dike, Onyeka Igwe, Toyin Ojih Odutola, Abraham Oghobase, Precious Okoyomon, Yinka Shonibare CBE RA, Fatimah Tuggar
Venue: Palazzo Canal, 3121 Rio Tera Canal, Dorsoduro
North Macedonia
Inter Spem et Metum
Commissioner: Dita Starova Qerimi
Curator: Ana Frangovska
Exhibitor: Slavica Janešlieva
Venue: Scuola dei Laneri, Santa Croce 131/a
Nordic Countries (Sweden, Finland, Norway)
The Altersea Opera
Commissioner: Moderna Museet, Stockholm
Curator: Asrin Haidari
Exhibitors: Lap-See Lam with Kholod Hawash and Tze Yeung Ho
Venue: Giardini
Oman
Malath – Haven
Commissioner: Sayyd Saeed bin Sultan bin Yarub Al Busaidi
Curator: Alia Al Farsi
Exhibitors: Alia al Farsi, Ali al Jabri, Essa al Mufarji, Adham al Farsi, Sarah al Olaqi
Venue: Palazzo Navagero, Castello 4147
Panama *
Traces: on the body and the land
Commissioner: Itzela Quirós
Curators: Ana Elizabeth Gonzalez, Monica Kupfer
Exhibitors: Brooke Alfaro, Isabel De Obaldía, Cisco Merel, Giana De Dier
Venue: Spazio Castello 2131
Peru
Cosmic Traces
Commissioner: Armando Andrade de Lucio
Curator: Alejandro León Cannock
Exhibitor: Roberto Huarcaya
Venue: Arsenale
Philippines
Sa kabila ng tabing lamang sa panahong ito
[Waiting just behind the curtain of this age]
Commissioner: National Commission for Culture and the Arts (NCCA), in partnership with the Department of Foreign Affairs (DFA) and the Office of Senate President Pro Tempore Loren Legarda
Curator: Carlos Quijon, Jr.
Exhibitor: Mark Salvatus
Venue: Arsenale
Poland
Repeat after Me II
Commissioner: Bartłomiej Sienkiewicz, Minister of Culture and National Heritage
Curator: Marta Czyż
Exhibitor: Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach and Anton Varga)
Venue: Giardini
Portugal
Greenhouse
Commissioner: Américo Rodrigues, Direção-Geral das Artes
Curators/Exhibitors: Mónica de Miranda, Sónia Vaz Borges, Vânia Gala
Venue: Palazzo Franchetti, San Marco 2842
Romania
What Work Is
Commissioner: Ioana Ciocan
Curator: Ciprian Mureșan
Exhibitors: Șerban Savu and Atelier Brenda
Venue: Giardini and New Gallery of Istituto Romeno di Cultura e Ricerca Umanistica (Palazzo Correr, Campo Santa Fosca, Cannaregio 2214
San Marino
Nomader
Commissioner: Paolo Rondelli
Curator: Alison M. Gingeras
Exhibitor: Eddie Martinez
Venue: Fucina del futuro, Castello 5063B, Calle San Lorenzo
Saudi Arabia
Shifting Sands: A Battle Song
Commissioner: Visual Arts Commission, Ministry of Culture
Curators: Jessica Cerasi, Maya El Khalil
Exhibitor: Manal AlDowayan
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Senegal *
Bokk - Bounds
Commissioner: Mariéme Ba
Curator: Massamba Mbaye
Exhibitor: Alioune Diagne
Venue: Arsenale
Serbia
Exposition Coloniale
Commissioner: Jelena Medakovic
Curator: Ksenija Samadržija
Exhibitor: Aleksandar Denić
Venue: Giardini
Seychelles
Commissioner: Emmanuel D'Offay
Curator: Martin Kennedy
Exhibitors: Jude Ally, Ryan Chetty, Danielle Freakley, Juliette Zelime AKA JADEZ
Venue: Arsenale
Singapore
Seeing Forest
Commissioner: LOW Eng Teong, Chief Executive Officer, National Arts Council, Singapore
Curator: Haeju KIM
Exhibitor: Robert Zhao Renhui
Venue: Arsenale
Slovak Republic
Floating Arboretum
Commissioner: Monika Krčmárik
Curator: Lýdia Pribyšová
Exhibitor: Oto Hudec
Venue: Giardini
Slovenia
Garden Secret For You
Commissioner: Martina Vovk
Curator: Vladimir Vidmar
Exhibitor: Nika Špan
Venue: Serra dei Giardini di Castello, Via Garibaldi 1254
South Africa
Quiet Ground
Commissioner: Nosipho Nausca-Jean Jezile, Ambassador of South Africa
Curator: Portia Malatjie
Exhibitor: MADEYOULOOK– Molemo Moiloa and Nare Mokgotho
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Spain
Pinacoteca Migrante
[Migrant Art Gallery]
Commissioner: Agencia Española de Cooperación Internacional para el Desarrollo (AECID), Acción Cultural Española (AC/E)
Curator: Agustín Pérez Rubio
Exhibitor: Sandra Gamarra Heshiki
Venue: Giardini
Switzerland
Super Superior Civilizations
Commissioner: Swiss arts council Pro Helvetia: Sandi Paucic, Rachele Giudici Legittimo
Curator: Andrea Bellini
Exhibitor: Guerreiro do Divino Amor
Venue: Giardini
Tanzania ***
A Flight in Reverse Mirrors (The Discovery of Others)
Commissioner: Leah Kihimbi, Deputy Director for Arts from the Ministry of Culture, Arts and Sports
Curator: Enrico Bittoto
Exhibitors: Happy Robert, Naby, Haji Chilonga and Lutengano Mwakisopile
Venue: La Fabbrica del Vedere, Calle Del Forno 3857
Timor-Leste ***
Kiss and Don't Tell
Commissioner: Jorge Soares Cristóvão
Curator: Natalie King
Exhibitor: Maria Madeira
Venue: Spazio Rava, San Polo 1100
Türkiye
Hollow and Broken: A State of the World
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (İKSV)
Exhibitor: Gülsün Karamustafa
Venue: Arsenale
Uganda
Wan Acel,-Alur for "We are one"
Commissioner: Juliana Naumo Akoryo
Curator: Elizabeth Acaye Kerunen
Exhibitors: Artisan Weavers' Collective, Sana Gateja, Taga Nuwagaba, Xenson Ssenkaba, Jose Hendo, Odur Ronald
Venue: Bragora Gallery, Castello 3496
USA
the space in which to place me
Commissioners: Kathleen Ash-Milby, Louis Grachos, Abigail Winograd
Curators: Kathleen Ash-Milby and Abigail Winograd
Exhibitor: Jeffrey Gibson
Venue: Giardini
Uruguay
Latent
Commissioner: Facundo de Almeida
Curator: Elisa Valerio
Exhibitor: Eduardo Cardozo
Venue: Giardini
Uzbekistan
Don't miss the cue
Commissioner: Art and Culture Development Foundation
Curator: Center for Contemporary Art Tashkent
Exhibitors: Aziza Kadyri
Venue: Arsenale
Venezuela
Participatory Experience. Juvenal Ravelo
Commissioner: Reinaldo J Landaeta Díaz
Curator: Edgar Ernesto González
Exhibitor: Juvenal Ravelo
Venue: Giardini
Zimbabwe
Undone
Commissioner: Raphael Chikukwa, National Gallery of Zimbabwe
Curator: Fadzai Veronica Muchemwa
Exhibitors: Gillian Rosselli, Kombo Chapfika, Moffat Takadiwa, Sekai Machache, Troy Makaza, Victor Nyakauru
Venue: Santa Maria della Pieta, Castello, 3701
60th International Art Exhibition
La Biennale di Venezia
20 April - 24 November 2024
Title: Stranieri Ovunque - Foreigners Everywhere
Curator: Adriano Pedrosa
Practical information
Opening hours, tickets online, contacts
Exhibitions in Venice
National participations, collateral events and other exhibitions outside the Arsenale and the Giardini
Do you wish to be informed?
About new content in Universes in Universe informs our
free Newsletter
Follow UiU on Facebook