Universes in Universe

Für eine optimale Ansicht unserer Website drehen Sie Ihr Tablet bitte horizontal.

80 nationale Pavillons

*** New participations: Cameroon, Namibia, Nepal, Oman, Uganda
* Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan participate for the first time with their own pavilion


Albania
Lumturie Blloshmi.From scratch
Commissioner: Ministry of Culture
Curator: Adela Demetja
Exhibitor: Lumturie Blloshmi
Venue: Arsenale


Argentina
The Importance of the Origin Will Be Imported by the Origin of the Substance
Commissioner: Paula Vázquez
Curator: Alejo Ponce de León
Exhibitor: Monica Heller
Venue: Arsenale


Armenia
Gharib
Commissioner: Arayik Khzmalyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport
Curators: Anne Davidian, Elena Sorokina
Exhibitor: Andrius Arutiunian
Venue: Palazzo Zenobio Dorsoduro 2596


Australia
Marco Fusinato DESASTRES
Commissioner: Australia Council for the Arts
Curator: Alexie Glass-Kantor
Exhibitor: Marco Fusinato
Venue: Giardini


Austria
Invitation of the Soft Machine and Her Angry Body Parts
Commissioner: The Arts and Culture Division of the Federal Ministry for Arts, Culture, the Civil Service and Sport
Curator: Karola Kraus
Exhibitors: Jakob Lena Knebl and Ashley Hans Scheirl
Venue: Giardini


Azerbaijan
Born to Love
Commissioner: Mammad Ahmadzada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan
Curator: Emin Mammadov
Exhibitors: Zhuk, Infinity, Ramina Saadatkhan, Fidan Novruzova, Fidan Akhundova, Sabiha Khankishiyeva, Agdes Baghirzade
Venue: Procuratie Vecchie San Marco 153/a/139


Bangladesh
Time: Mask and Unmask
Commissioner: Liaquat Ali Lucky
Curator: Viviana Vannucci
Exhibitors: Jamal Uddin Ahmed, Mohammad Iqbal, Harun-Ar-Rashid, Sumon Wahed, Promity Hossain, Mohammad Eunus, Marco Cassara, Franco Marrocco, Giuseppe Diego Spinelli
Venue: Palazzo Rossini, San Marco 4013


Belgium
The Nature of the Game
Commissioner: Jan Jambon, Ministerpresident of the Government of Flanders and Flemish Minister for Foreign Affairs, Culture, ICT and Facility Management
Curator: Hilde Teerlinck
Exhibitor: Francis Alÿs
Venue: Giardini


Bolivia
Wara Wara Jawira (River of Stars)
Commissioner: Roberto Aguilar Quisbert
Curator/Exhibitor: Warmichacha
Venue: Artspace4rent, Cannaregio 4120


Brazil
com o coração saindo pela boca / with the heart coming out of the mouth
Commissioner: José Olympio da Veiga Pereira, Fundação Bienal de São Paulo
Curator: Jacopo Crivelli Visconti
Exhibitor: Jonathas de Andrade
Venue: Giardini


Bulgaria
There You Are
Commissioner: Iara Boubnova
Curator: Irina Batkova
Exhibitor: Michail Michailov
Venue: Spazio Ravà, San Polo 1100


Cameroon ***
Il tempo delle Chimere/The Time of the Chimeras
Commissioner: Armand Abanda Maye
Curators: Paul Emmanuel Loga Mahop, Sandro Orlandi Stagl
Exhibitors: Francis Nathan Abiamba (Afran), Angele Etoundi Essamba, Justine Gaga,Salifou Lindou, Shay Frisch, Umberto Mariani, Matteo Mezzadri, Jorge R. Pombo, NFT (Kevin Abosch, Joao Angelini, Marco Bertin (Berxit), Cryptoart Driver, Lana Denina, Alberto Echegaray Guevara, Genesis People, Joachim Hildebrand, Meng Huang, Eduardo Kac, Giulia Kosice, Julio Le Parc, Marina Nunez, Miguel Soler-Roig, Miguel Angel Vidal, Burkhard von Harder, Gabe Weis, Clark Winter, Shavonne Wong, Wang Xing, Alessandro Zannier, ZZH)
Venue: Liceo Artistico Guggenheim San Polo 2186 and Palazzo San Bernardo San Polo 2186


Canada
2011 ≠ 1848
Commissioner: National Gallery of Canada
Curator: Reid Shier
Exhibitor: Stan Douglas
Venue: Giardini and Magazzini del Sale n5


Chile
Turba Tol Hol-Hol Tol
Commissioner: Ximena Moreno
Curator: Camila Marambio
Exhibitors: Ariel Bustamante, Carla Macchiavello, Dominga Stomayor, Alfredo Thiermann
Venue: Arsenale


China
Meta-Scape
Commissioner: China Arts and Entertainment Group Ltd.
Curator: Zhang Zikang
Exhibitor: Liu Jiayu, Wang Yuyang, Xu Lei, Central Academy of Fine Arts (CAFA) Institute of Sci-Tech Arts+Tsinghua Laboratory of Brain and Intelligence (TLBI) Group Project
Venue: Arsenale


Croatia
Commissioner: Ministry of Culture and Media of the Republic of Croatia
Curator: Elena Filipovic
Exhibitor: Tomo Savic-Gecan
Venue: via Garibaldi


Cuba
Terra Ignota (proposals for a New World)
Commissioner: Norma Rodríguez Derivet
Curator: Nelson Ramírez de Arellano Conde
Exhibitors: Rafael Villares, Kcho, Giuseppe Stampone
Venue: Isola di San Servolo

- auch interessant in UiU -

Denmark
We Walked the Earth
Commissioner: Danish Arts Foundation
Curator: Jacob Lillemose
Exhibitor: Uffe Isolotto
Venue: Giardini


Egypt
Eden-Like Garden
Commissioner: Ministero della Cultura-Accademia d'Egitto
Curators: Heba Youssef, Mohamed Shoukry
Exhibitors: Mohamed Shoukry, Weaam El Masry, Ahmed El Shaer
Venue: Giardini


Estonia
Orchidelirium: An Appetite for Abundance
Commissioner: Maria Arusoo, Estonian Center for Contemporary Art
Curator: Corina L Apostol
Exhibitors: Kristina Norman, Bita Ravazi
Venue: Giardini


Finland
Close Watch
Commissioner: Raija Koli, Frame Finland
Curator: Christina Li
Exhibitor: Pilvi Takala
Venue: Giardini


France
Les rêves n’ont pas de titre / Dreams have no titles
Commissioner: Institut Francais
Curators: Yasmina Reggad, Sam Bardaouil and Till Fellrath
Exhibitor: Zineb Sedira
Venue: Giardini


Georgia
Mi fa Pena il Giardino
Commissioner: Magda Guruli
Curators: Vato Urushadze, Khatia Tchokhonelidze, Giorgi Spanderashvili
Exhibitors: Mariam Natroshvili, Detu Jincharadze
Venue: Spazio Punch, Fondamenta S. Biagio, 800/o


Germany
Commissioner: ifa - Institut für Auslandsbeziehungen
Curator: Yilmaz Dziewior
Exhibitors: Maria Eichorn
Venue: Giardini


Ghana
Black Star - The Museum as Freedom
Commissioner: Akwasi Agyeman, CEO, Ghana Tourism Authority Ministry of Tourism, Arts And Culture
Curator: Nana Oforiatta Ayim
Exhibitors: Na Chainkua Reindorf, Diego Araúja, Afroscope
Venue: Arsenale


Grand Duchy of Luxembourg
Faraway So Close
Commissioner: Ministry of Culture
Curator: Christophe Gallois, Mudam Luxembourg – Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean
Exhibitor: Tina Gillen
Venue: Arsenale


Great Britain
Sonia Boyce: Feeling Her Way
Commissioner: Emma Dexter, British Council
Curator: Emma Ridgway
Exhibitor: Sonia Boyce
Venue: Giardini


Greece
Oedipus In Search of Colonus
Commissioner: National Gallery - Alexandros Soutsos Museum (represented by the Director, Professor Marina Lambraki Plaka)
Curator: Heinz Peter Schwerfel
Exhibitor: Loukia Alavanou
Venue: Giardini


Grenada
An Unknown that Does Not Terrify
Commissioner: Susan Mains
Curator: Daniele Radini Tedeschi
Exhibitors: Cypher Art Collective of Grenada: Oliver Benoit, Billy Gerard Frank, Ian Friday, Asher Mains, Susan Mains, Angus Martin, Samuel Ogilvie, Giancarlo Flati, Identity Collective, Anna Maria Li Gotti, Nino Perrone, Rossella Pezzino de Geronimo, Marialuisa Tadei
Venue: Il Giardino Bianco Art Space, Via Giuseppe Garibaldi, 1814


Guatemala
Inclusion
Commissioner: Felipe Amado Aguilar Marroquin, Minister of Culture
Curator/Exhibitor: Christian Escobar “Chrispapita”
Venue: SPUMA - Space For The Arts Giudecca 800/R


Hungary
Dopo i sogni: ho il coraggio di sfidare i danni / After Dreams: I Dare to Defy the Damage
Commissioner: Julia Fabényi
Curator: Mónika Zsikla
Exhibitor: Zsófia Keresztes
Venue: Giardini


Iceland
Perpetual MOTION
Commissioner: Auður Jörundsdóttir, Icelandic Art Center
Curator: Mónica Bello
Exhibitor: Sigurdur Gudjonsson
Venue: Arsenale


Ireland
Gather
Commissioner: Culture Ireland
Curator: Temple Bar Gallery + Studios
Exhibitor: Niamh O'Malley
Venue: Arsenale


Israel
Queendom
Commissioners: Michael Gov, Arad Turgeman
Curator: Shelley Harten
Exhibitor: Ilit Azoulay
Venue: Giardini


Italy
Commissioner: Onofrio Cutaia, Direzione Generale Creatività Contemporanea, Ministero della Cultura
Curator: Eugenio Viola
Exhibitor: Gian Maria Tosatti
Venue: Arsenale


Ivory Coast
The dreams of a story
Commissioner: Henri Koffissé N'koumo
Curators: Massimo Scaringella, Alessandro Romanini
Exhibitors: Frédéric Bruly Bouabré, Abdoulaye Diarrassouba dit Aboudia, Armand Boua, Saint Etienne Yéanzi dit Yeanzi, Laetitia Ky, Aron Demetz
Venue: Magazzino del Sale 3, Dorsoduro 264

- auch interessant in UiU -

Japan
Dumb Type
Commissioner: The Japan Foundation
Exhibitors: Dumb Type (Shiro Takatani, Ryuichi Sakamoto, Ken Furudate, Satoshi Hama, Ryo Shiraki, Marihiko Hara, Hiromasa Tomari, Takuya Minami, Yoko Takatani)
Venue: Giardini


Kazakhstan *
Lai-Phi-Chu-Plee-Lapa
Commissioner: Meruyert Kaliyeva
Curators/Exhibitors: ORTA collective (Alexandra Morozova, Rusten Begenov, Darya Jumelya, Alexander Bakanov, Sabina Kuangali)
Venue: Spazio Arco, Dorsoduro 1485


Kenya
Exercises in Conversation
Commissioner: Kiprop Lagat
Curator: Jimmy Ogonga
Venue: Zattere Gallery, Dorsoduro 46-48


Korea (Republic of)
Gyre
Commissioner: Arts Council Korea Curator: Youngchul Lee
Exhibitor: Yunchul Kim
Venue: Giardini


Kosovo
The Monumentality of the Everyday
Commissioner: Alisa Gojani-Berisha
Curator: Inke Arns
Exhibitor: Jakup Ferri
Venue: Arsenale


Kyrgyzstan *
Gates of Turan
Commissioner: Saltanat Abdyldaevna Amanova
Curator: Janet Rady
Exhibitor: Firouz Farman Farmaaian
Venue: Hydro Space, Giudecca Art Center, Giudecca 211/C


Latvia
Selling Water by the River
Commissioner: Solvita Krese
Curators: Solvita Krese, Andra Silapētere
Exhibitors: Skuja Braden (Ingūna Skuja and Melissa D. Braden)
Venue: Arsenale


Lebanon
The World in the Image of Man
Commissioner/Curator: Nada Ghandour
Exhibitors: Ayman Baalbaki, Danielle Arbid
Venue: Arsenale


Lithuania
Gut Feeling
Commissioner: Kęstutis Kuizinas
Curator: Neringa Bumblienė
Exhibitors: Robertas Narkus
Venue: Castello 3200 and 3206, Campo de le Gate


Malta
Diplomazija Astuta
Commissioner: Arts Council Malta
Curators: Keith Sciberras, Jeffrey Uslip
Exhibitors: Arcangelo Sassolino, Giuseppe Schembri Bonaci, Brian Schembri
Venue: Arsenale


Mexico
Hasta que los cantos broten (Until The Songs Spring)
Commissioner: Diego Sapién
Curators: Catalina Lozano, Mauricio Marcín
Exhibitors: Mariana Castillo Deball, Naomi Rincón Gallardo, Fernando Palma Rodríguez, Santiago Borja Charles
Venue: Arsenale


Mongolia
A Journey Through Vulnerability
Commissioner: Nomin Chinbat, Minister of Culture of Mongolia
Curator: Gantuya Badamgarav
Exhibitors: Munkhtsetseg Jalkhaajav
Venue: Castello 2131


Montenegro
The Art Of Holding Hands as we break through the sedimentary cloud
Commissioner: Jelena Božović
Curator: Natalija Vujošević
Exhibitors: Dante Buu, Lidija Delić & Ivan Šuković, Darko Vučković, Jelena Tomašević, Art Collection of Non-Aligned Countries (Zuzana Chalupova, René Portocarrero, unknown author from Iraq and Bernard Matemera)
Venue: Palazzo Malipiero, San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero


Namibia ***
A Bridge to the Desert
Commissioner: Marcellinus Swartbooi, Senior Art Education Officer of the Directorate of Arts: Ministry of Education, Arts and Culture
Curator: Marco Furio Ferrario
Exhibitor: “RENN”
Venue: Isola della Certosa


Nepal ***
Tales of Muted Spirits-Dispersed Threads-Twisted Shangri-La
Commissioner: Chancellor Kancha Kumar Karmacharya (Nepal Academy of Fine Arts), Sangeeta Thapa (Founder Director Siddhartha Arts Foundation)
Curators: Hit Man Gurung, Sheelasha Raj Bhandari
Exhibitor: Ang Tsherin Sherpa (also known as) Tsherin Sherpa
Venue: Castello 994


Netherlands
When the body says Yes
Commissioner: Mondriaan Fund
Curators: Orlando Maaike Gouwenberg, Geir Haraldseth, Soraya Pol
Exhibitor: melanie bonajo
Venue: Chiesetta della Misericordia of Art Events, Cannaregio


New Zealand
Paradise Camp
Commissioner: Caren Rangi, Creative New Zealand
Curator: Natalie King
Exhibitor: Yuki Kihara
Venue: Arsenale


Nordic Countries (Norway-Sweden-Finland)
The Sámi Pavilion
Commissioner: Office for Contemporary Art Norway (OCA)
Curators: Katya García-Antón, LiisaRávná Finborg and Beaska Niillas
Exhibitors: Pauliina Feodoroff, Máret Ánne Sara, Anders Sunna
Venue: Giardini


North Macedonia
Landscape experience
Commissioner: Dita Starova Qerimi, National Gallery of the Republic of North Macedonia
Curator: Ana Frangovska
Exhibitor: Robert Jankuloski


Oman ***
Commissioner: Ministry of Culture, Sports and Youth, His Excellency Sayyid Saeed bin Sultan bin Yarub Al Busaidi
Curator: Aisha Stoby
Exhibitors: Anwar Sonya, Hassan Meer, Budoor Al Riyami, Radhika Khimji, Raiya Al Rawahi
Venue: Arsenale

- auch interessant in UiU -

Peru
Peace is a Corrosive Promise
Commissioner: Armando Andrade
Curator: Jorge Villarcorta
Exhibitor: Herbert Rodríguez
Venue: Arsenale


Philippines
Andi taku e sana, Amung taku di sana / All of us present,This is our gathering
Commissioner: National Commission for Culture and the Arts (NCCA), Arsenio "Nick" J. Lizaso, in partnership with the Department of Foreign Affairs (DFA) and the Office of Deputy Speaker and Congresswoman Legarda
Curators: Yael Buencamino Borromeo and Arvin Flores
Exhibitors: Gerardo Tan, Felicidad A.Prudente and Sammy N. Buhle
Venue: Arsenale


Poland
Re-enchanting the World
Commissioner: Janusz Janowski (from 2022), Hanna Wróblewska (till 2021) / Zachęta — National Gallery of Art
Curators: Wojciech Szymański and Joanna Warsza
Exhibitor: Małgorzata Mirga-Tas
Venue: Giardini


Portugal
Vampires in Space
Commissioner: Direção-Geral Das Artes
Curators: João Mourão/ Luís Silva
Exhibitor: Pedro Neves Marques
Venue: Palazzo Franchetti San Marco 2847


Romania
You Are Another Me - A Cathedral of the Body
Commissioner: Attila Kim
Curators: Cosmin Costinas and Viktor Neumann
Exhibitor: Adina Pintilie
Venue: Romanian Pavilion, Giardini and New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Palazzo Correr, Campo Santa Fosca, Cannareggio 2214)


Russia - cancelled
On 27 February 2022, the curator and artists withdraw from the Russian Pavilion, declaring: "There is no place for art when civilians are dying under the fire of missiles, when citizens of Ukraine are hiding in shelters when Russian protesters are getting silenced."
Curator: Raimundas Malasauskas
Exhibitors: Kirill Savchenkov, Alexandra Sukhareva


San Marino
Postumano Metamorfico
Commissioner: Riccardo Varini
Curators: Vincenzo Rotondo
Scientific Commitee: Alessandro Bianchini, Roberto Felicetti, Cristian Contini, Fulvio Granocchia, Pasquale Lettieri, Angela Vettese, Ami Barak, Riccardo Varini
Exhibitors: Elisa Cantarelli, Nicoletta Ceccoli, Roberto Paci Dalò, Endless, Michelangelo Galliani, Rosa Mundi, Mouna Rebeiz, Anne-Cécile Surga, Michele Tombolini
Venue: Palazzo Donà Dalle Rose, Fondamenta Nove Cannaregio 5038 and Chiesa anglicana di San Giorgio, Campo San Voi, Dorsoduro 729/A


Saudi Arabia
The Teaching Tree
Commissioner: Visual Arts Commission, Ministry of Culture
Curator: Reem Fadda
Exhibitor: Muhannad Shono
Venue: Arsenale


Serbia
Walking with Water
Commissioner: Marijana Kolarić
Curator: Biljana Ćirić
Exhibitor: Vladimir Nikolić
Venue: Giardini


Singapore
Pulp III: A Short Biography of the Banished Book
Commissioner: Rosa Daniel, Chief Executive Officer National Arts Council Singapore
Curator: Ute Meta Bauer
Exhibitor: Shubigi Rao
Venue: Arsenale


Slovenia
Senza Padrone/Without a Master
Commissioner: Aleš Vaupotič
Curator: Robert Simonišek
Exhibitor: Marko Jakše
Venue: Arsenale


Spain
Correction
Commissioner: Ministerio de Asuntos Exteriores, Unión Europea y Cooperación de España. AECID Agencia Española de Cooperación Internacional para el Desarrollo
Curator: Beatriz Espejo
Exhibitor: Ignasi Aballí
Venue: Giardini


South Africa
Into the Light
Commissioner: Nosipho Nausca-Jean Ngcaba Ambasciatore della Repubblica del Sudafrica in Italia
Curator: Amé Bell
Exhibitors: Roger Ballen, Lebohang Kganye, Phumulani Ntuli
Venue: Arsenale


Switzerland
The Concert
Commissioners: Swiss Arts Council Pro Helvetia (Madeleine Schuppli, Sandi Paucic, Rachele Giudici Legittimo)
Curators: Alexandre Babel, Francesco Stocchi
Exhibitor: Latifa Echakhch
Venue: Giardini


Syrian Arab Republic
The Syrians People: a common Destiny
Commissioner/Curator: Emad Kashout
Exhibitors: Saousan Al Zubi, Ismael Nasra, Adnan Hamideh, Omran Younis, Aksam Tallaa, Giuseppe Amadio, Marcello Lo Giudice, Lorenzo Puglisi
Venue: Isola di San Servolo

- auch interessant in UiU -

Turkey
Once upon a time...
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (İKSV)
Curator: Bige Örer
Exhibitor: Füsun Onur
Venue: Arsenale


Uganda
Radiance: They dream In Time
Commissioner: Naumo Juliana Akoryo
Curator: Shaheen Merali
Exhibitors: Acaye Elizabeth Pamala Kerunen and Collin Sekajugo
Venue: Palazzo Palumbo Fossati San Marco 2597


Ukraine
The Fountain of Exhaustion. Acqua alta
Commissioner: Kateryna Chuyeva, Deputy Minister for European Integration of the Ministry of Culture and Information Policy of Ukraine
Curators: Lizaveta German, Maria Lanko, Borys Filonenko
Exhibitor: Pavlo Makov
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Special Feature by UiU


United Arab Emirates
Mohamed Ahmed Ibrahim: Between Sunrise and Sunset
Commissioner: Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation
Curator: Maya Allison
Exhibitor: Mohamed Ahmed Ibrahim
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Special Feature by UiU


United States Of America
Simone Leigh: Sovereignty
Commissioner: Jill Medvedow, Institute of Contemporary Art/Boston
Curator: Eva Respini, Institute of Contemporary Art/Boston
Exhibitor: Simone Leigh
Venue: Giardini


Uruguay
Persona
Commissioner: Silvana Bergson
Curator: Laura Malosetti Costa and Pablo Uribe
Exhibitor: Gerardo Goldwasser
Venue: Giardini


Uzbekistan *
Dixit Algorizmi: Garden of Knowledge
Commissioner: Art and Culture Development Foundation
Curators: Studio Space Caviar (Joseph Grima, Camilo Oliveira, Sheida Gomashchi)
Exhbitors: Saodat Ismailova, Vyacheslav Useionov, Space Caviar
Venue: Arsenale


Venezuela
Tierra, País, Casa, Cuerpo
Commissioner: Paola Claudia Posani Urdaneta
Curators: Zacarías García
Exhibitors: Palmira Correa, César Vázquez, Mila Quast,Jorge Recio
Venue: Giardini


Zimbabwe
Commissioner: National Gallery of Zimbabwe
Venue: Chiesa Santa Maria della Pietà, Calle della Pietà

- auch interessant in UiU -



Möchten Sie informiert werden?
Neues in Universes in Universe erfahren Sie durch unseren
gratis Newsletter

UiU folgen: Facebook | Twitter


Auch interessant in UiU:

Zurück nach oben