Universes in Universe

Für eine optimale Ansicht unserer Website drehen Sie Ihr Tablet bitte horizontal.

90 nationale Pavillons

*** New participations: Algeria, Ghana, Madagascar, Pakistan
* Dominican Republic participates for the first time with its own pavilion at the Biennale Arte and has already participated in previous editions as part of the IILA.
* Republic of Kazakhstan participates for the first time with its own pavilion and has already participated in previous editions as part of the Central Asia Pavilion.


Albania
Maybe the cosmos is not so extraordinary
Commissioner: Ministry of Culture Republic of Albania.
Curator: Alicia Knock.
Exhibitor: Driant Zeneli.
Venue: Arsenale


Algeria ***
Time to shine bright
Commissioner/Curator: Hellal Mahmoud Zoubir, National Council of Arts and Letters Ministry of Culture.
Exhibitors: Rachida Azdaou, Hamza Bounoua, Amina Zoubir, Mourad Krinah, Oussama Tabti.
Venue: Fondamenta S. Giuseppe, 925


Andorra
The Future is Now / El futur és ara
Commissioner: Eva Martínez, “Zoe”.
Curators: Ivan Sansa, Paolo De Grandis. Exhibitor: Philippe Shangti.
Venue: Istituto Santa Maria della Pietà, Castello 3701


Antigua & Barbuda
Find Yourself: Carnival as Resistance
Commissioner: Daryll Matthew, Minister of Sports, Culture, National Festivals and the Arts.
Curator: Barbara Paca with Nina Khrushcheva.
Exhibitors: Timothy Payne, Sir Gerald Price, Joseph Seton, and Frank Walter; Intangible Cultural, Heritage Artisans and Mas Troup.
Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 919


Argentina
El nombre de un país (The name of a country)
Commissioner: Sergio Baur.
Curator: Florencia Battiti.
Exhibitor: Mariana Telleria.
Venue: Arsenale


Armenia
Revolutionary Sensorium
Commissioner: Nazenie Garibian, Deputy Minister.
Curator: Susanna Gyulamiryan.
Exhibitors: "ArtlabYerevan" Artistic Group (Gagik Charchyan, Hovhannes Margaryan, Arthur Petrosyan, Vardan Jaloyan) and Narine Arakelian.
Venue: Collegio Armeno Moorat - Raphael Dorsoduro 2596


Australia
Assembly
Commissioner: Australia Council for the Arts.
Curator: Juliana Engberg.
Exhibitor: Angelica Mesiti.
Venue: Giardini


Austria
discordo ergo sum
Commissioner: Arts and Culture Division of the Federal Chancellery of Austria.
Curator: Felicitas Thun-Hohenstein.
Exhibitor: Renate Bertlmann.
Venue: Giardini


Azerbaijan
Virtual Reality
Commissioner: Mammad Ahmadzada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan.
Curators: Giovanni Mercurio, Emin Mammadov.
Exhibitors: Zeigam Azizov, Orkhan Mammadov, Zarnishan Yusifova, Kanan Aliyev, Ulviyya Aliyeva.
Venue: Palazzo Lezze, Campo S. Stefano, San Marco 2949


Bangladesh
Thirst
Commissioner: Liakat Ali Lucky.
Curators: Mokhlesur Rahman,Viviana Vannucci.
Exhibitors: Bishwajit Goswami, Dilara Begum Jolly, Heidi Fosli, Nafis Ahmed Gazi, Franco Marrocco, Domenico Pellegrino, Preema Nazia Andaleeb, Ra Kajol, Uttam Kumar karmaker.
Venue: Palazzo Zenobio - Dorsoduro 2596


Belarus
Exit/Uscita
Commissioner: Sergei Krishtapovich.
Curator: Olga Rybchinskaya.
Exhibitor: Konstantin Selikhanov.
Venue: Spazio Liquido, Sestiere Castello 103, Salizada Streta


Belgium
Mondo Cane
Commissioner: Fédération Wallonie-Bruxelles.
Curator: Anne-Claire Schmitz.
Exhibitor: Jos de Gruyter & Harald Thys.
Venue: Giardini


Bosnia and Herzegovina
Zenica-Trilogy
Commissioner: Senka Ibrišimbegović, Ars Aevi Museum for Contemporary Art Sarajevo.
Curators: Anja Bogojević, Amila Puzić, Claudia Zini.
Exhibitor: Danica Dakić.
Venue: Palazzo Ca' Bernardo, Sestriere San Polo 2186


Brazil
Swinguerra
Commissioner: José Olympio da Veiga Pereira, Fundação Bienal de São Paulo.
Curator: Gabriel Pérez-Barreiro.
Exhibitor: Bárbara Wagner & Benjamin de Burca.
Venue: Giardini


Bulgaria
How We Live
Commissioner: Iaroslava Boubnova, National Gallery in Sofia.
Curator: Vera Mlechevska.
Exhibitors: Rada Boukova , Lazar Lyutakov.
Venue: Palazzo Giustinian Lolin, San Marco 2893


Canada
ISUMA
Commissioner: National Gallery of Canada.
Curators: Asinnajaq, Catherine Crowston, Josée Drouin-Brisebois, Barbara Fischer, Candice Hopkins.
Exhibitors: Isuma (Zacharias Kunuk, Norman Cohn, Paul Apak, Pauloosie Qulitalik).
Venue: Giardini


Chile
Altered Views
Commissioner: Varinia Brodsky, Ministry of Cultures, Arts and Heritage.
Curator: Agustín Pérez. Rubio.
Exhibitor: Voluspa Jarpa.
Venue: Arsenale


China
Re-
Commissioner: China Arts and Entertainment Group Ltd. (CAEG).
Curator: Wu Hongliang.
Exhibitors: Chen Qi, Feijun, He Xiangyu, Geng Xue.
Venue: Arsenale


Croatia
Traces of Disappearing: In Three Acts
Commissioner: Ministry of Culture of the Republic of Croatia.
Curator: Katerina Gregos.
Exhibitor: Igor Grubić.
Venue: Calle Corner, S. Croce 2258


Cuba
Entorno aleccionador (A Cautionary Environment)
Commissioner: Norma Rodríguez Derivet, Consejo Nacional de Artes Plásticas.
Curator: Margarita Sanchez Prieto.
Exhibitors: Alejandro Campins, Alex Hérnandez, Ariamna Contino e Eugenio Tibaldi.
Venue: Isola di San Servolo


Cyprus
Christoforos Savva: Untimely, Again
Commissioner: Louli Michaelidou.
Curator: Jacopo Crivelli Visconti.
Exhibitor: Christoforos Savva.
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865


Czech Republic
Stanislav Kolíbal. Former Uncertain Indicated
Commissioner: Adam Budak, National Gallery Prague.
Curator: Dieter Bogner.
Exhibitor: Stanislav Kolibal.
Venue: Giardini


Denmark
Heirloom
Commissioner: The Danish Arts Foundation: Lisette Vind Ebbesen (Chair), Peter Land, Jane Jin Kaisen, Charlotte Fogh and Søren Assenholt.
Curator: Nat Muller. Exhibitor: Larissa Sansour.
Venue: Giardini


Dominican Republic *
Naturaleza y biodiversidad en la República Dominicana
Commissioner: Eduardo Selman, Minister of Culture.
Curators: Marianne de Tolentino, Simone Pieralice, Giovanni Verza.
Exhibitors: Dario Oleaga, Ezequiel Taveras, Hulda Guzmán, Julio Valdez, Miguel Ramirez, Rita Bertrecchi, Nicola Pica, Marraffa & Casciotti.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 – Sala della Pace


Egypt
khnum across times witness
Commissioner: Ministry of Culture.
Curator: Ahmed Chiha.
Exhibitors: Islam Abdullah, Ahmed Chiha, Ahmed Abdel Karim.
Venue: Giardini


Estonia
Birth V
Commissioner: Centre of Contemporary Arts of Estonia.
Curators: Andrew Berardini, Irene Campolmi, Sarah Lucas, Tamara Luuk.
Exhibitor: Kris Lemsalu.
Venue: c/o Legno & Legno, Giudecca 211


Finland
A Greater Miracle of Perception
Commissioner: Raija Koli, Director Frame Contemporary Art Finland.
Curators: Giovanna Esposito Yussif, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, Christopher Wessels.
Exhibitors: Miracle Workers Collective.
Venue: Giardini, Alvar Aalto Pavilion


France
Deep see blue surrounding you / Vois ce bleu profond te fondre
Commissioner: Institut français with the Ministry for Europe and Foreign Affairs and the Ministry of Culture.
Curator: Martha Kirszenbaum.
Exhibitor: Laure Prouvost.
Venue: Giardini


Georgia
REARMIRRORVIEW, Simulation is Simulation, is Simulation, is Simulation
Commissioner: Ana Riaboshenko.
Curator: Margot Norton.
Exhibitor: Anna K.E.
Venue: Arsenale


Germany
Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office, Germany.
Curator: Franciska Zólyom.
Exhibitor: Natascha Süder Happelmann.
Venue: Giardini


Ghana ***
Ghana Freedom
Commissioner: Ministry of Tourism, Arts and Culture.
Curator: Nana Oforiatta Ayim.
Exhibitors: Felicia Abban, John Akomfrah, El Anatsui, Lynette Yiadom Boakye, Ibrahim Mahama, Selasi Awusi Sosu.
Venue: Arsenale


Great Britain
Commissioner: Emma Dexter.
Curator: Zoe Whitley.
Exhibitor: Cathy Wilkes.
Venue: Giardini


Greece
Mr Stigl
Commissioner: Syrago Tsiara (Deputy Director of the Contemporary Art Museum - Metropolitan Organization of Museums of Visual Arts of Thessaloniki - MOMus).
Curator: Katerina Tselou.
Exhibitors: Panos Charalambous,Eva Stefani, Zafos Xagoraris.
Venue: Giardini


Grenada
Epic Memory
Commissioner: Susan Mains.
Curator: Daniele Radini Tedeschi.
Exhibitors: Amy Cannestra, Billy Gerard Frank, Dave Lewis, Shervone Neckles, Franco Rota Candiani, Roberto Miniati, CRS avant-garde.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 - Gallerie Espositive del primo piano


Guatemala
Interesting state
Commissioner: Elder de Jesús Súchite Vargas, Ministro della Cultura e delle Attività Sportive del Guatemala.
Curator: Stefania Pieralice.
Exhibitors: Elsie Wunderlich, Marco Manzo.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 - Salone dei Concerti


Haiti
The Spectacle of Tragedy
Commissioner: Ministero della Cultura e della Comunicazione.
Curator: Giscard Bouchotte.
Exhibitor: Jean Ulrick Désert.


Hungary
Fotocamere immaginarie / Imaginary Cameras
Commissioner: Julia Fabényi, Museo Ludwig – Museo d’arte contemporanea, Budapest.
Curator: Zsuzsanna Szegedy-Maszák.
Exhibitor: Tamás Waliczky.
Venue: Giardini


Iceland
Chromo Sapiens – Hrafnhildur Arnardóttir / Shoplifter
Commissioner: Eiríkur Þorláksson, Icelandic Ministry of Education, Science and Culture.
Curator: Birta Gudjónsdóttir.
Exhibitor: Hrafnhildur Arnardóttir / Shoplifter.
Venue: Spazio Punch, Giudecca 800


India
Our time for a future caring
(Under the theme of 150 years of Mahatma Gandhi)
Commissioner: Adwaita Gadanayak National Gallery of Modern Art.
Curator: Roobina Karode, Director & Chief Curator, Kiran Nadar Museum of Art.
Venue: Arsenale


Indonesia
Lost Verses
Commissioner: Ricky Pesik & Diana Nazir, Indonesian Agency for Creative Economy.
Curator: Asmudjo Jono Irianto.
Exhibitors: Handiwirman Saputra and Syagini Ratna Wulan.
Venue: Arsenale


Iran
Of Being and Singing
Commissioner: Hadi Mozafari. Curator: Ali Bakhtiari.
Exhibitors: Reza Lavassani, Samira Alikhanzadeh, Ali Meer Azimi.
Venue: Magazzino 106 e Officina Lamierini Thetis, Arsenale


Iraq
Fatherland
Commissioner: Fondazione Ruya.
Curators: Tamara Chalabi, Paolo Colombo.
Exhibitor: Serwan Baran.
Venue: Ca’ del Duca Corte del Duca Sforza San Marco 3052


Ireland
The Shrinking Universe
Commissioner: Culture Ireland.
Curator: Mary Cremin.
Exhibitor: Eva Rothschild.
Venue: Arsenale


Israel
Field Hospital X
Commissioner: Michael Gov, Arad Turgeman.
Curator: Avi Lubin.
Exhibitor: Aya Ben Ron.
Venue: Giardini


Italy
Commissioner: Federica Galloni, Direttore Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attività Culturali.
Curator: Milovan Farronato.
Exhibitors: Enrico David, Liliana Moro, Chiara Fumai.
Venue: Padiglione Italia, Tese delle Vergini, Arsenale


Ivory Coast
Les ombres ouvertes de la mémoire
Commissioner: Nkoumo Koffissé Henri.
Curator: Massimo Scaringella.
Exhibitors: Ernest Dükü, Ananias Leki Dago, Valérie Oka, Tong Yanrunan.
Venue: Castello Gallery, Castello 1636/A


Japan
Cosmo-Eggs
Commissioner: The Japan Foundation.
Curator: Hiroyuki Hattori.
Exhibitors: Motoyuki Shitamichi, Taro Yasuno, Toshiaki Ishikura, Fuminori Nousaku.
Venue: Giardini


Kazakhstan *
Commissioner: Abil Taufikovich Zholamanov, Director of Culture and Art Department.
Curators: Almaz Shaikenovich Nurazkhan, James Putnam, Viktor Aleksandrovich Misiano.


Kiribati
Pacific Time - Time Flies
Commissioner: Pelea Tehumu, Ministry of Internal Affairs.
Curators: Kautu Tabaka, Nina Tepes.
Exhibitors: Kaeka Michael Betero, Daniela Danica Tepes, Kairaken Betio Group; Teroloang Borouea, Neneia Takoikoi, Tineta Timirau, Teeti Aaloa, Kenneth Ioane, Kaumai Kaoma, Runita Rabwaa, Obeta Taia, Tiribo Kobaua, Tamuera Tebebe, Rairauea Rue, Teuea Kabunare, Tokintekai Ekentetake, Katanuti Francis, Mikaere Tebwebwe, Terita Itinikarawa, Kaeua Kobaua, Raatu Tiuteke, Kaeriti Baanga, Ioanna Francis, Temarewe Banaan, Aanamaria Toom, Einako Temewi, Nimei Itinikarawa, Teniteiti Mikaere, Aanibo Bwatanita, Arin Tikiraua.
Venue: European Cultural Centre, Palazzo Mora, Strada Nuova 3659


Republic of Korea
History Has Failed Us, but No Matter
Commissioner: Arts Council Korea.
Curator: Hyunjin Kim.
Exhibitors: Hwayeon Nam, siren eun young jung, Jane Jin Kaisen.
Venue: Giardini


Kosovo
Family Album
Commissioner: Arta Agani.
Curator: Vincent Honore.
Exhibitor: Alban Muja.
Venue: Arsenale


Latvia
Saules Suns
Commissioner: Dace Vilsone.
Curators: Valentinas Klimašauskas, Inga Lāce.
Exhibitor: Daiga Grantiņa.
Venue: Arsenale


Lithuania
Sun & Sea (Marina)
Commissioner: Rasa Antanavičıūte.
Curator: Lucia Pietroiusti.
Exhibitors: Lina Lapelyte, Vaiva Grainyte and Rugile Barzdziukaite.
Venue: Edificio n° 96, Arsenale Marina Militare, Calle de la Celestia 2737F


Luxembourg
Written by Water
Commissioner: Ministry of Culture of Luxembourg.
Curator: Kevin Muhlen.
Exhibitor: Marco Godinho.
Venue: Arsenale


North Macedonia
Subversion to Red
Commissioner: Mira Gakina.
Curator: Jovanka Popova.
Exhibitor: Nada Prlja.
Venue: Palazzo Rota Ivancich, Castello 4421


Madagascar ***
I have forgotten the night
Commissioner: Ministry of Culture, Promotion of Handicrafts and Safeguarding of the Republic of Madagascar Heritage.
Curators: Rina Ralay Ranaivo, Emmanuel Daydé.
Exhibitor: Joël Andrianomearisoa.
Venue: Arsenale


Malta
Maleth / Haven / Port - Heterotopias of Evocation
Commissioner: Arts Council Malta.
Curator: Hesperia Iliadou Suppiej.
Exhibitors: Vince Briffa, Klitsa Antoniou, Trevor Borg. Venue: Arsenale


Mexico
Actos de Dios / Acts of God
Commissioner: Gabriela Gil Verenzuela.
Curator: Magalí Arriola.
Exhibitor: Pablo Vargas Lugo.
Venue: Arsenale


Mongolia
A Temporality
Commissioner: The Ministry of Education, Culture, Science and Sports of Mongolia.
Curator: Gantuya Badamgarav.
Exhibitor: Jantsankhorol Erdenebayar with the participation of traditional Mongolian throat singers and Carsten Nicolai (Alva Noto).
Venue: Calle del Forno, Castello 2093-2090


Montenegro
Odiseja/An Odyssey/Un`Odissea
Commissioner: Nenad Šoškić.
Curator: Petrica Duletić.
Exhibitor: Vesko Gagović.
Venue: Palazzo Malipiero (piano terra), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero


Mozambique
The Past, the Present and All in Between
Commissioner: Domingos do Rosário Artur.
Curator: Lidija K. Khachatourian.
Exhibitors: Gonçalo Mabunda, Mauro Pinto, Filipe Branquinho.
Venue: Palazzo Mora, Strada Nova, 3659


The Netherlands
The Measurement of Presence
Commissioner: Mondriaan Fund.
Curator: Benno Tempel.
Exhibitors: Iris Kensmil, Remy Jungerman.
Venue: Giardini


New Zealand
Post hoc
Commissioner: Dame Jenny Gibbs.
Curators: Zara Stanhope and Chris Sharp.
Exhibitor: Dane Mitchell.
Venue: Palazzina Canonica, Riva Sette Martiri


Nordic Countries
(Finland-Norway-Sweden)
Weather Report - Forecasting Future
Commissioner: Leevi Haapala / Museum of Contemporary Art Kiasma / Finnish National Gallery, Katya García-Antón / Office for Contemporary Art Norway (OCA), Ann-Sofi Noring / Moderna Museet.
Curators: Leevi Haapala, Piia Oksanen.
Exhibitors: Ane Graff, Ingela Ihrman, nabbteeri.
Venue: Giardini


Pakistan ***
Manora Field Notes
Commissioner: Syed Jamal Shah, Pakistan National Council of the Arts, PNCA.
Curator: Zahra Khan.
Exhibitor: Naiza Khan.
Venue: Tanarte, Castello 2109/A and Spazio Tana, Castello 2110-2111


Peru
Indios Antropófagos. A butterfly Garden in the (Urban) Jungle
Commissioner: Armando Andrade de Lucio.
Curator: Gustavo Buntinx. Exhibitors: Christian Bendayán, Otto Michael (1859 – 1934), Manuel Rodríguez Lira (1874 – 1933), Segundo Candiño Rodríguez, Anonymous popular artificer.
Venue: Arsenale


Philippines
Island Weather
Commissioner: National Commission for Culture and the Arts (NCCA)/Virgilio S. Almario.
Curator: Tessa Maria T. Guazon.
Exhibitor: Mark O. Justiniani.
Venue: Arsenale


Poland
Flight
Commissioner: Hanna Wroblewska.
Curators: Łukasz Mojsak, Łukasz Ronduda.
Exhibitor: Roman Stańczak.
Venue: Giardini


Portugal
a seam, a surface, a hinge or a knot
Commissioner: Direção-Geral das Artes.
Curator: João Ribas.
Exhibitor: Leonor Antunes.
Venue: Fondazione Ugo e Olga Levi Onlus, Palazzo Giustinian Lolin


Romania
Unfinished Conversations on the Weight of Absence
Commissioner: Attila Kim.
Curator: Cristian Nae.
Exhibitor: Belu-Simion Făinaru, Dan Mihălțianu, Miklós Onucsán.
Venue: Giardini e New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214)


Russia
Luca 15:11-32
Commissioner: Semyon Mikhailovsky.
Curator: Mikhail Piotrovsky, The State Hermitage Museum.
Exhibitors: Alexander Sokurov, Alexander Shishkin-Hokusai.
Venue: Giardini


San Marino
Friendship Project International
Commissioner: Vito Giuseppe Testaj.
Curator: Vincenzo Sanfo.
Exhibitors: Gisella Battistini, Martina Conti, Gabriele Gambuti, Giovanna Fra, Andrea Pescio, Thea Tini, Chen Chengwei, Li Geng, Dario Ortiz Tang Shuangning, Jens W. Beyrich, Xing Junqin, Xu de Qi.
Venue: Palazzo Bollani Castello 36/47, Complesso dell’Ospedaletto Barbaria de le Tole Castello 6691


Saudi Arabia
After Illusion
Commissioner: Misk Art Insitute.
Curator: Eiman Elgibreen.
Exhibitor: Zahrah Al Ghamdi.
Venue: Arsenale


Serbia
Regaining Memory Loss
Commissioner: Vladislav Sepanovic.
Curator: Nicoletta Lambertucci.
Exhibitor: Djordje Ozbolt.
Venue: Giardini


Seychelles
Drift
Commissioner: Galen Bresson.
Curator: Martin Kennedy.
Exhibitors: George Camille and Daniel Dodin.
Venue: Palazzo Mora, Strada Nova, 3659


Singapore
Music For Everyone: Variations on a Theme
Commissioner: Rosa Daniel, Chief Executive Officer, National Arts Council (NAC).
Curator: Michelle Ho.
Exhibitor: Song-Ming Ang.
Venue: Arsenale


Slovenia
Here we go again…
A situation of the resolution series
Commissioner: Zdenka Badovinac, Director Moderna galerija / Museum of Modern Art, Ljubljana.
Curator: Igor Španjol.
Exhibitor: Marko Peljhan.
Venue: Arsenale


South Africa
The stronger we become
Commissioner: Titi Nxumalo, Console Generale.
Curators: Nkule Mabaso, Nomusa Makhubu.
Exhibitors: Dineo Seshee Bopape, Tracey Rose, Mawande Ka Zenzile.
Venue: Arsenale


Spain
Perforated by Itziar Okariz and Sergio Prego
Commissioner: AECID Agencia Espanola de Cooperacion Internacional Para El Desarrollo. Ministerio de Asuntos Exteriores, Union Europea y Cooperacion.
Curator: Peio Aguirre.
Exhibitors: Itziar Okariz, Sergio Prego.
Venue: Giardini


Switzerland
Moving Backwards
Commissioner: Swiss Arts Council Pro-Helvetia: Marianne Burki, Sandi Paucic, Rachele Giudici Legittimo.
Curator: Charlotte Laubard.
Exhibitors: Pauline Boudry/Renate Lorenz.
Venue: Giardini


Syrian Arab Republic
Syrian Civilization is still alive
Commissioner/Curator: Emad Kashout.
Exhibitors: Abdalah Abouassali, Giacomo Braglia, Ibrahim Al Hamid, Chen Huasha, Saed Salloum, Xie Tian, Saad Yagan, Primo Vanadia, Giuseppe Biasio.
Venue: Isola di San Servolo, Chiesetta della Misericordia, Campo dell'Abbazia, Cannaregio


Thailand
The Revolving World
Commissioner: Vimolluck Chuchat, Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture, Thailand.
Curator: Tawatchai Somkong.
Exhibitors: Somsak Chowtadapong, Panya Vijinthanasarn, Krit Ngamsom.
Venue: In Paradiso 1260, Castello


Turkey
We, Elsewhere
Commissioner: IKSV.
Curator: Zeynep Öz.
Exhibitor: İnci Eviner.
Venue: Arsenale


Ukraine
The Shadow of Dream cast upon Giardini della Biennale
Commissioner: Svitlana Fomenko, First Deputy Minister of Culture.
Curators: Open group (Yurii Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, Anton Varga).
Exhibitors: all artists of Ukraine.
Venue: Arsenale


United Arab Emirates
Nujoom Alghanem: Passage
Commissioner: Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curators: Sam Bardaouil and Till Fellrath.
Exhibitor: Nujoom Alghanem.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Special Feature by UiU


United States of America
Martin Puryear: Liberty / Martin Puryear: Libertà
Commissioner/Curator: Brooke Kamin Rapaport.
Exhibitor: Martin Puryear.
Venue: Giardini


Uruguay
La casa empática
Commissioner: Alejandro Denes.
Curators: David Armengol, Patricia Bentancur.
Exhibitor: Yamandú Canosa.
Venue: Giardini


Venezuela
Metaphore of three windows
Venezuela: identity in time and space
Commissioner/Curator: Oscar Sottillo Meneses.
Exhibitors: Natalie Rocha Capiello, Ricardo García, Gabriel López, Nelson Rangelosky.
Venue: Giardini


Zimbabwe
Soko Risina Musoro (The Tale without a Head)
Commissioner: Doreen Sibanda, National Gallery of Zimbabwe.
Curator: Raphael Chikukwa.
Exhibitors: Georgina Maxim, Neville Starling, Cosmos Shiridzinomwa, Kudzanai Violet Hwami.
Venue: Istituto Provinciale per L’infanzia “Santa Maria Della Pietà”. Calle della Pietà Castello n. 3701 (piano terra)


(From press information, 7 March 2019)


58. Internationale Kunstausstellung
La Biennale di Venezia

11. Mai - 24. November 2019

Kurator: Ralph Rugoff

Titel: May You Live in Interesting Times


Möchten Sie informiert werden?
Neues im Special über die 58. Biennale Venedig 2019 und in anderen Bereichen von Universes in Universe erfahren Sie durch unseren gratis Newsletter
Oder folgen Sie UiU in Facebook


Auch interessant in UiU:

Zurück nach oben